-

Ubytování Italské ostrovy

Na Italské ostrovy vlastní dopravou

Dvě stovky ostrovů

Italské ostrovy - ilustrační fotografie

Zeměpisná struktura Itálie vytváří situaci, že je země obdařena pobřežím o délce několika tisíc kilometrů. To se týká nejen pevniny Apeninského poloostrova, ale také množství ostrovů. Italské ostrovy k tomuto údaji významným způsobem přispívají. V současné době náleží ke státnímu území Itálie více než 200 ostrovů. Mezi ty nejznámější patří Ischia, Sicílie, Sardinie, Capri a Elba.

Klidnější místa

K italským ostrovům však nepatří pouze tyto světově proslulé perly. Ubytování se dá zajistit i na těch méně známých, jako jsou třeba Isola del Corno nebo Campana o Podo. Někdy se dokonce stane, že některá z dosud aktivních podmořských sopek způsobí, že jeden nebo dva ostrovy vystoupí z moře. Brzy se ale zase potopí a zmizí pod mořskou hladinou. Jako se to stalo kupříkladu v roce 1831 s Ferdinandeou - malým ostrůvkem u Sicílie.

Benátky

Italské ostrovy - ilustrační fotografie

Větší část italských ostrovů je součástí regionu Veneto. Řada ostrovů, především těch menších, leží hlavně naproti pevnině u Benátek. Nachází se tady 118 ostrovů. Na některých z nich se dokonce rozkládá i samo historické centrum města Benátek. Všechny dohromady pak tvoří město Benátky. Včetně pevninské části tu žije téměř 300.000 lidí.

Sicílie

Další takový obraz nalezneme v regionu Sicílie. Ten se vlastně skládá výhradně z ostrovů. Je jich zde několik skupin. Na sever od Sicílie se rozprostírají Liparské ostrovy. Východně odtud pak leží Kyklopské ostrovy v Jónském moři. Na západě lze spatřit Egadské ostrovy. A pak jsou tu ještě Pelagské ostrovy mezi Tuniskem, Maltou a Sicílií. Poměrně známý je také ostrov Lampedusa. Ten si volí každý rok na tisíce afrických migrantů jako cíl své dlouhé plavby. Ze všech obydlených italských ostrovů je totiž Africe nejblíže v dosahu. Moc turistů tady ubytování nehledá.

Další ostrovy

Italské ostrovy - ilustrační fotografie

Mezi známější skupiny ostrovů lze ještě zařadit souostroví La Maddalena. To má 62 ostrovů a ostrovních skalisek, vystupujích z moře před Sardinií. Pontinské ostrovy v Tyrhénském moři jsou jen kousek od pobřeží Kampánie. Územně ale přísluší k Laziu. K Itálii náleží i Toskánské souostroví. To leží před toskánským pobřežím a patří mezi ně i ostrov Elba. Kampánské souostroví, k nimž patří i ostrovy Flegrejské, leží v Neapolském zálivu. Mezi ně patří též Ischia spolu se snad nejznámějším italským ostrovem Capri.

Různé zalidnění

Ne všechny italské ostrovy jsou obydlené. Počet jejich obyvatel se podílí na celkové italské populaci pouhými necelými 10 procenty. Sicílie sama o sobě je jednou z autonomních oblastí země. Současně je i největším ostrovem ve Středozemním moři. Žije tu více než pět milionů obyvatel. Sardinie je také samostatnou autonomní oblastí Itálie. A druhým největším ostrovem ve Středomoří s téměř 1,7 milionem obyvatel. Ale počet obyvatel na jednotlivých ostrovech se do značné míry liší. Od zcela neobydlených ostrůvků až po několik set obyvatel.

Klima

Počasí na ostrovech se obecně nijak moc neodlišuje od regionů, kam jsou územně zařazeny. Takže se dá říci, že na severu převažuje mírné středomořské klima. Dále na jih, směrem k Africe, je mnohem větší teplo. To je způsobeno horkými větry z jihu. Nicméně, porovnáme-li teploty na ostrovech s teplotami na italské pevnině, dojdeme k jednoznačnému závěru, že většina z ostrovů je na tom lépe. Panují na nich mírnější teplotní výkyvy. Moře a převládající větry z mořské hladiny často snižují teplotu až o několik stupňů. V zimě je tomu tak, že ani na severních ostrovech nejsou teploty tak nízké jako na pevnině.

Ubytování na Italských ostrovech nabízíme v těchto místech