-

Ubytování Černá Hora

Do Černé Hory vlastní dopravou

Bývalá součást Jugoslávie

Černá Hora - ilustrační fotografie

Černá Hora je nejmenší republikou bývalé Jugoslávie. Je však jednou z nejrozmanitějších. O ubytování v Černé Hoře tak mají zájem hlavně turisté, kteří už mají známé destinace procestované a touží po změně. Černá Hora byla po rozpadu Jugoslávie několik let členem společenství se Srbskem. V roce 2006 pak získala nezávislost. V současnosti patří země ke standardním evropským zemím. Ubytování na pobřeží Jaderského moře i ve vnitrozemí splňuje obvyklé standardy. Protože ale není Černá Hora tak turisticky exponovaná jako třeba sousední Chorvatsko či Itálie, ubytování je tu vesměs poklidné.

Tajný tip

Ještě dnes je Černá Hora jakýmsi tajným turistickým tipem. Ubytování v Černé Hoře je takřka přesným opakem dovolené v sousedních turistických oblastí Chorvatska. Za všechny je třeba uvést oblasti jako je Istrie, ostrovy Rab, Cres a Krk. Černá Hora ale nabízí, podobně jako jiné středomořské oblasti, kvalitní ubytování. Návštěvníci Černé Hory mohou strávit dovolenou v pěkných hotelích, rekreačních domech či apartmánech.

Jedinečná příroda

Černá Hora - ilustrační fotografie

Černá Hora je pro turisty lákavá nejen díky svému pobřeží Jaderského moře. Spousta jedinců, párů i celých rodin sem cestuje kvůli její rozmanité krajině. V roce 1991 se dokonce stala prvním státem se zárukou zvláštní ochrany přírodních krás země. Její mezinárodní věhlas se ještě podařil zvětšit roku 2006. To se Černá Hora stala místem natáčení 21. filmu o Jamesi Bondovi s názvem Casino Royale. Byla to vůbec první bondovka s hercem Danielem Craigemem. Ten se tak stal již šestým představitelem legendárního Jamese Bonda.

Černohorské pobřeží

Relativně malá Černá Hora, někdy nazývaná též jako Perla Jadranu, má téměř 200 kilometrů dlouhé pobřeží podél Jaderského moře. Návštěvníci tu najdou najdou nejen fjordy, ústící ústí do moře (například záliv Boka Kotorska), ale také příjemné písečné pláže a zátoky. Sveti Stefan, bývalá rybářská vesnice, je dnes světově proslulé hotelové letovisko. Ubytování tady využila již nejedna hollywoodská hvězda. Ve vesničce Sveti Stefan už pobývaly mimo jiné i takové osobnosti, jako Sophia Loren, Claudia Schiffer anebo Sylvester Stallone.

Boka Kotorska

Černá Hora - ilustrační fotografie

Na západě Černé Hory se rozkládá Kotorský záliv. Někdy též Boka Kotorska. V této oblasti panuje, podobně jako podél celého jaderského pobřeží, příjemné klima po celý rok. Díky své jedinečné poloze je Kotor zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Se svým fjordovým vzhledem je zátoka označována za nejjižnější fjord v celé Evropě. Nachází se zde mnoho památek na bývalé vládce zálivu. Těmi byli Ilyrové, Římané, Benátčané, Francouzi nebo rakouští Habsburkové.

Pobřeží Jadranu

Na pobřeží Černé Hory se nacházejí významná antická místa jako Bar, Budva, Herceg Novi nebo Petrovac. Ubytování je ale možné využít i v historických obcích jako jsou Baošići, Prčanj, Pržno, Risan a Rose.

Vnitrozemí Černé Hory

Černá Hora - ilustrační fotografie

Ale i vnitrozemí této zajímavé země má co nabídnout. K návštěvě zve hned několik národních parků. K těm nejznámějším patří Biogradska gora, Durmitor, Lovcen a Orje. V každém z nich se můžete během tůr kochat kaňony, horami a jezery. Národní park Durmitor je dokonce zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. V Biogradske Goře se zase nachází jeden z posledních tří pralesů v Evropě. Skoro 80 kilometrů dlouhá soutěska Tara je nejdelší a současně nejhlubší v celé Evropě. Její hloubka dosahuje v některých místech až 1.300 metrů. Ubytování v blízkosti národních parků je atraktivní pro milovníky turistiky. Ve vnitrozemí Černé Hory s může každý vychutnat v malebných horských vesničkách vychutnat místní pochoutky. K nim patří například šunka, sýr, med nebo slivovice.

Kotor

Každý region má své vlastní kouzlo. V okolí Kotoru lze navštívit několik klášterů a poutních míst. Četná malebná městečka se nacházejí i přímo u zátoky. Uprostřed zátoky se dokonce nachází i klášterní ostrov Sveti Djorde. Město Herceg Novi nabízí mnoho historie. Tivat má zase mezinárodní letiště. Na ubytování v blízkosti Boky Kotorske se tak dá cestovat nejen vlastním vozem, ale i letecky.

Centrum turistiky

Černá Hora - ilustrační fotografie

Zajímavá je samozřejmě oblast Jadranu s městy Bar a Budva. V této oblasti také leží nejznámější černohorská turistická centra. Nejjižnějším letoviskem na pobřeží je Ulcinj. Ten se rozkládá nedaleko hranice s Albánií. Nachází se tu i nejdelší pláž v Černé Hoře. Jezero Skutari je díky velkému množství ryb rájem pro rybáře z celého světa.

Velká města

Současným hlavním městem Černé Hory je Podgorica. Dříve jím byla historická Cetinje. Obě města leží asi 30 kilometrů od sebe. A pokud budete mít ubytování zajištěno někde v jejich blízkosti, určitě stojí za vaši návštěvu. Druhým největším městem v zemi je Nikšić. Z něho také pochází slavné pivo Nikšićko.

Západ

Černá Hora - ilustrační fotografie

Zalesněné oblasti se nacházejí v Pljevlje. Tento region je k nalezení na nejzazším severozápadě země, v blízkosti Bosny a Hercegoviny a Srbska. Vzhledem k tomu, že Černa Hora není příliš velká, můžete si odtud také udělat malý výlet do hor. Nejvýše položené místo Žabljak se nachází v národním parku Durmitor. Je ideální pro zimní sporty.

Spousta možností

V Černé Hoře se její návštěvníci budou o dovolené jen těžko nudit. Díky své pestrosti nabízí Černá Hora mnoho možností k zábavě. Ať už chcete ležet na pláži, raftovat, surfovat, lyžovat, potápět se či se věnovat pěší turistice nebo plachtění. Můžete zde i teoreticky spojit dopolední koupání v Jaderském moři a odpolední lyžování na Durmitoru.

Koupání i kultura

Černá Hora - ilustrační fotografie

Hlavní sezóna koupání trvá v Černé Hoře od konce května do září. Teplota vody se pohybuje nad 20°C. Nejtepleji je v červenci. To má moře teplotu 25°C. Pokud si chcete na dovolené jen odpočinout, můžete relaxovat u krásné pláže. Nebo u hotelového bazénu. Ze svého ubytování se tak nemusíte vůbec vzdálit. Můžete se zúčastnit folklorního večera. Nebo navštívit některý z mnoha místních festivalů.

Doprava

Pokud se do Černé Hory vydáte vlastním autem přes Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko, budete míjet Salzburg, Villach, Lublaň, Záhřeb, Split a Dubrovník. Z Prahy do hlavního města Černé Hory Podgorica ujedete asi 1.600 kilometrů. Zejména v letních měsících nebo o víkendech je tato cesta notoricky přetížená. Dopravní zácpy u Tauernského a Katschbergského tunelu v Rakousku jsou často kilometry dlouhé.

Ubytování v Černé Hoře nabízíme v těchto oblastech