-

Ubytování Boka Kotorská

Do Boka Kotorská vlastní dopravou

Působivá část Černé Hory

Mezi zkušenými cestovateli se říká, že jedním z nejkrásnějších míst na pobřeží Černé Hory je záliv s názvem Boka Kotorská. Název Boka Kotorská pochází částečně z italštiny. Bocca totiž znamená ústí nebo také záliv. Zajímavostí Kotorského zálivu, jemuž se někdy zkráceně říká také Kotor, je jeho podobnost s fjordy ve Skandinávii. Region je však zajímavý i kulturně. Boka Kotorská je místem, kde se setkávají vlivy západu s kulturou východu. A právě zde vznikl působením dávných řek tento jedinečný záliv.

Ideální přístav

Boka Kotorská je vůbec nejjižněji ležícím fjordem v celé Evropě. Je situován na úpatí hory Lovćen. Ta se šplhá až do výšky 1.749 metrů nad mořskou hladinu. V současnosti je národním parkem. Výhody samotného zálivu poznali lidé již před staletími. Kotor je totiž jedním z nejvhodnějších přirozených přístavů nejen na pobřeží Jaderského moře, ale i v celém Středomoří. A tak zde, na severním pobřeží Černé Hory, kotví větší či menší lodě už od nepaměti.

Dva zálivy

Boka Kotorská je fakticky tvořena dvěma na sebe navazujícími zálivy. První záliv je od otevřeného moře oddělen poloostrovem Luštica. Jde o křovinami porostlý poloostrov s několika možnostmi ubytování. Menší zátoky dále od moře jsou pojmenovány po městečkách, stojících na jejich březích. Vnitřní část Boky Kotorské je tak přirozeně rozdělena na čtyři menší části. Těmi jsou zálivy Hercegnovský a Tivatský blíže k Jadranu a Risanský s Kotorským ve vnitřní části zálivu.

Turistická střediska

Hlavními centry podél pobřeží Boky Kotorské je několik starobylých měst. Jsou jimi Hercog Novi, Tivat, Perast, Risan a Kotor. Toto město dalo celému fjordu jméno. Ubytování v letoviscích v Boce Kotorské je každým rokem stále žádanější. Důvodem je nejen klidné a čisté moře, ale i spousta historických památek. Díky turistice a přílivu peněz z cestovního ruchu jsou zdejší památky pečlivě udržovány.

Historie Boky

Z nejvzdálenějšího místa v zálivu Boka Kotorská je to po hladině k otevřenému moři bezmála 30 kilometrů. Nejužším místem je úžina Verige. Zde je záliv široký jen asi 350 metrů. Ve slovništině znamená slovo verige řetězy. A v minulosti se zde opravdu přes úžinu natahovaly mohutné železné řetězy. Ty měly zabránit útoku nepřátelských hladinových plavidel na vnitřní přístav. Již od středověku totiž poskytoval záliv ochranu také vojenským lodím. Proto podél zálivu vyrostlo v minulosti několik pevností s mohutnými hradbami. Ty měly za úkol chránit vjezd do zátoky. Boka Kotorská také sloužila jako základna válečného námořnictvo Rakouska – Uherska.

Památky

Milovníci historie si budou v oblasti Boky Kotorské připadat jako v pozemském ráji. Takřka na každém kroku tu na ně čekají významné historické památky. Ty dokládají počátky osídlení této části pobřeží Černé Hory již před více než 2.500 roky. V předminulém století zažíval region největší rozkvět. Sláva zdejší námořní plavby sahala po celém Středomoří. Pak ale přišel úpadek a Boka Kotorská o svůj význam přišla. Moderní či zrekonstruované hotely a další infrastruktura pak symbolizují jakési znovuzrození Bokdy díky cestovnímu ruchu posledních několika dekád.

Město Kotor

Starobylé město Kotor s přístavem leží v nejvzdálenější části Boky Kotorské Kotorském zálivu. Směrem na jihovýchod do vnitrozemí se vypíná pohoří Lovćen. To vytváří Kotoru působivé panorama. Význam města Kotor ocenila i mezinárodní organizace UNESCO. V roce 1979 jej totiž zapsala na Seznam světového kulturního dědictví. Spolu s Kotorským zálivem byl zapsán i protilehlý záliv Risanský. V tomtéž roce však zasáhlo Kotor zemětřesení, které mělo epicentrum nedaleko městečka Bar na Barské riviéře. To poškodilo hlavně historické jádro města. Jeho náročné opravy trvaly několik následujících let. Většina návštěvníků přijíždí do Kotoru na výlet. Ubytování přímo ve městě využívá jen zlomek turistů.

Pláže a koupání

V oblasti Boky Kotorské se nenalézají typické dlouhé pláže černohorského jaderského pobřeží, jaké jsou k nalezení na Barské či Ulcinjské riviéře. Zdejší pláže jsou ve většině mnohem kratší. Některé jsou přírodní, některé naopak vytvořené uměle. K těm těm větším patří třeba pláž Morinj. Je k nalezení v západní části Risanského zálivu a její povrch tvoří směs písku a oblázků. Několik možností ubytování mají turisté i v obci Orahovac. Ta leží severně od Kotoru a její návštěvníci se mohou koupat na několika menších plážích. Poměrně široké možnosti ubytování i koupání nabízí také obec Prčanj severozápadně od Kotoru.

Ubytování v Boka Kotorská nabízíme v těchto místech