-

Ubytování Barská riviéra

Na Barskou Riviéru vlastní dopravou

Atraktivní pobřeží

Barská riviéra - ilustrační fotografie

K turisticky nejatraktivnějším regionům v Černé Hoře patří Barská riviéra. Region, ležící podél pobřeží Jaderského moře přímo naproti Skadarskému jezeru, byl pojmenována po největším černohorském přístavu Bar. V Baru trvale žije asi 15.000 obyvatel. I tak patří k větším městům v zemi a nabídka ubytování je tu poměrně pestrá. Z přístavního města Bar vyplouvají lodě a trajekty do přístavů podél celého Středozemního moře. Ubytování v tomto centru Barské riviéry tak nabízí možnosti poznávat Černou Horu nejen po pevnině, ale i z paluby lodí.

Všudypřítomný klid

Charakteristickým znakem ubytování v oblasti Barské riviéry bývá klid a pohoda. Dokonce by se dalo říci, že Barská riviéra na své objevení pro turistický ruch teprve čeká. A to zejména ve srovnání s dalším pobřežím regionem v Černé Hoře, severozápadně ležící Budvou. Přitom je ale místem, jež má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Jedinci, páry i celé rodiny, které zvolí ubytování na Barské riviéře, se mohou během dovolené těšit na překrásné pláže podél Jadranu a nedotčenou přírodu směrem do vnitrozemí.

Minimum turistů

Barská riviéra - ilustrační fotografie

Na Barské riviéře je, v porovnání s riviérou Budvanskou, moderní turistický ruch zatím nerozvinutý. Návštěvníci Barské riviéry tu budou jen těžko hledat rušná a pulzující letoviska. Ubytování tu nabízejí hlavně jednotlivé hotely a penziony. Žádnou rozsáhlou zástavbu hotelů tady nelze očekávat. Omezená nabídka ubytování je hlavním důvodem, proč tu není ani během hlavní turistické sezóny moc turistů. Možnosti a turistický potenciál Barské riviéry tak zatím nebyl plně využit. Vzhledem ke své atraktivitě se však dá očekávat, že rozvoj moderní turistiky tu lze v brzké budoucnosti rozhodně očekávat.

Zemětřesení

Jedním z důvodů, proč není v současnosti Barská riviéra tolik navštěvovaná jako riviéra Budvanská, jsou následky ničivého zemětřesení. To zde udeřilo v roce 1979. Jeho epicentrum leželo nedaleko města Bar. I když bylo tímto zemětřesením zasaženo takřka celé pobřeží Jaderského moře v Černé Hoře, město Bar bylo poškozeno nejvíce. Zatímco ve vzdálenějších městech a vesnicích byly poničeny jen jednotlivé budovy, v Baru byla poškozena většina staveb. Jak se ale říká vše špatné je k něčemu dobré. Plán obnovy Baru zahrnoval i výstavbu moderního přístavu. A právě přístav se zásadně podepsal na dalším rozvoji tohoto regionu.

Moderní město

Barská riviéra - ilustrační fotografie

Plán obnovy Baru však nezahrnoval pouze výstavbu zdejšího přístavu. V jeho rámci zde byla vybudována zcela nová a moderní infrastruktura. Tu v současnosti využívají nejen místní, ale i turisté na ubytování v Baru a jeho okolí. Přístav, jenž zde byl vybudován, zásadně ovlivnil hospodářství v celé oblasti. Slouží jak k osobní, tak i nákladní lodní přepravě. Jeho uvedení do provozu bylo významným impulsem k oživení cestovního ruchu v oblasti Barské riviéry. Došlo též k obnovení trajektových linek s nedalekou Itálií. Dnes je Bar dopravně spojen s italským městem Bari. Přístav Bari leží na pobřeží italské provincie Apulie asi 250 jihozápadně od Baru na protilehlé straně Jadranu.

Hlavní turistická střediska

Hlavními turistickými centry Barské riviéry, kde se dá pořídit ubytování, jsou letoviska Bar, Sutomore a Čanj nedaleko Petrovacu. Petrovac se však již geograficky řadí k Budvanské riviéře. Všechna střediska Barské riviéry jsou spíše menší městečka s poklidnou atmosférou. Hlavním lákadlem této části Jaderského pobřeží v jižní části Černé Hory jsou však zdejší pláže.

Pláže a koupání

Královnina pláž

Krásné písečné pláže se táhnou podél celého pobřeží riviéry u města Bar. Nejsevernější ležící pláž je k nalezení hned u obce Čanj, ležící na hranici okresů Budva a Bar. V zátoce Pećin se rozkládá překrásná pláž s jemným pískem na svém povrchu. Na délku má takřka čtvrt kilometru a z obou stran je ohraničena skalnatými útesy. Na tuto pláž je to z centra vesničky Čanj jen necelý kilometr. Přímo u pláže není možnost ubytování. Nejlepší doprava na ni je po hladině moře. Své jméno Královnina pláž dostala po královně Mileně. Ta se sem chodila na začátku minulého století s oblibou koupat.

Biserna

Turisté, kteří zvolí ubytování přímo v letovisku Čanj, to mají nejblíže na pláž Biserna. Ta má na délku téměř kilometr a je hlavní pláží obce Čanj. Na rozdíl od Královniny pláže je Čanjská pláž, jak se jí také někdy říká, dobře vybavená. Její návštěvníci mají k dispozici hned několik restaurací a stánků s rychlým občerstvením. Navíc z mnoha ubytování v Čanji je to na tuto pláž jen několik desítek metrů. Povrch pláže Biserna je tvořen směsí písku a jemných oblázků. Mnoho turistů říká, že tato pláž patří v severní části Barské riviéry k nejhezčím.

Sutomore

Na úpatí hor

Městečko Sutomore leží asi 5 kilometrů jihovýchodně od Čanje. Protože patří k největším turistickým střediskům na celé Barské riviéře, nabídka ubytování tu patří k nejširším. Sutomore je poměrně živé městečko a turistům na dovolené tady nebude chybět nic z obvyklé vybavenosti. Trvale zde žijí asi 3 tisícovky stálých obyvatel. Směrem do vnitrozemí se za Sutomore zvedají do výšky několika stovek metrů hory. Ty chrání letovisko před nepříznivými kontinentálními klimatickými vlivy.

Pláž

Hlavní pláží v městečku Sutomore je Sutomorska plaža. Ta má na délku více než 1.300 metrů. Táhne se od jihovýchodního cípu Sutomore až do vesničky Talići. Vstup do moře je na Sutomorské pláži jen mírný a pozvolný. Tato skutečnost je jedním z důvodů, proč ubytování v Sutomore s oblibou často využívají rodiny s malými dětmi. Ty mohou rodiče nechat dovádět v klidném moři takřka bez dozoru. Kromě hlavní pláže se v okolí Sutomore nachází i několik menších pláži. Ty leží dále od letoviska a někdy bývají hůře přístupné. Jejich povrch tvoří někde písek, někde oblázky. Koupat se tady dá i na skalnatých malých plážích.

Zlatna Obala

V jižní části obce Talići leží pláž Zlatna Obala. Její název by se do češtiny dal přeložit jako Zlaté pobřeží. Své jméno získala pláž podle barvy písku, jenž tvoří její povrch. Pláž má na délku necelých 200 metrů a v její blízkosti je možné využít několika možností ubytování. Z pláže Zlatna Obala je to jen necelý kilometr k mysu Ratac.

Ratac

Podél pobřeží mysu Ratac, jenž se nachází asi 5 kilometrů severozápadně od centra Baru, se nachází hned několik menších pláží. Často mají na délku jen několik metrů. Mys Ratac je oblíben mezi příznivci naturismu. Dále od mysu Ratac směrem na Bar leží dvě větší pláže Dvilja a Červená pláž. Ty nebývají ani během hlavní turistické sezóny, kdy na Barské riviéře tráví svou dovolenou nejvíce turistů, nijak přeplněné. A u obou je možnost občerstvení v malé restauraci. Přímo u pláží se dá také využít několika ubytování.

Bar

Šušanj

Hlavní turistické centrum Barské riviéry Bar nabízí kromě pestrých možností ubytování i řadu míst ke koupání. V jeho severní části se turisté koupou na pláži Šušanj. Podél ní je možné dojít příjemnou procházkou až do Baru. Na délku má více než kilometr a nechybí jí obvyklá turistická vybavenost. Podél pobřeží se táhne příjemná promenáda. Ta je lemována restauracemi, stánky s rychlým občerstvením, bary a obchůdky.

Barská pláž

Severně od jachetního přístavu v Baru se rozkládá Barská pláž. Její délka přesahuje 200 metrů. Přímo u Barské pláže není možnost ubytování. Zato se v její blízkosti nachází spousta taveren a restaurací. Do centra Baru je to odsud jen asi 500 metrů.

Jižní část Barské riviéry

Na zbývajících asi 15 kilometrech pobřeží Barské riviéry, která následně přechází v Ulcinjskou riviéru, se dá koupat na vícero plážích. Až k vesničce Veliki Piesak je pobřeží poměrně skalnaté. Přímo v letovisku Veliki Piesak mají turisté, kteří se rozhodli pro ubytování v jižní části Barské riviéry, k dispozici dvě menší pláže. Nejjižnějším turistickým střediskem je Utecha se stejnojmennou malou pláží.

Zábava a aktivity

Ubytování na Barské riviéře je velice populární mezi příznivci šnorchlování a přístrojového potápění. Voda v Jaderském moři podél Barské riviéry je průzračně čistá. A pod hladinou se ukrývá spousta míst k objevování. Ať již podmořského života, nebo vraků potopených lodí. Ubytování v Černé Hoře rádi využívají i jachtaři. Pro provozování jachtingu a dalších plachtařských sportů panují na Barské riviéře ideální podmínky. Navíc marína v Baru poskytuje ideální kotviště a nezbytné zázemí.

Výlety do vnitrozemí

Jen několik kilometrů od Baru se ve vnitrozemí táhne horský masív s názvem Rumija. Nejde o žádné nízké pohoří. Nejvyšší vrchol masivu Rumija dosahuje nadmořské výšky bezmála 1.600 metrů! Horský hřeben tvoří jakousi přirozenou hranici mezi pobřežím Jaderského moře a vnitrozemím. Příznivě tak ovlivňuje podnebí na Barské riviéře. Proto se tady její návštěvníci mohou koupat a odpočívat déle než je obvyklé. Pěší výlety po hřebenu Rumija určitě potěší jedince, kteří rádi kombinují pobytu u moře s horskými tůrami. Dalším populárním výletním cílem bývá největší jezero Balkánského poloostrova. To nese název Skadarské a zabírá plochu více než 350 kilometrů čtverečních.

Ubytování na Barské Riviéře nabízíme v těchto místech